Na początku bieżącego miesiąca obchodziliśmy ważne święta państwowe:
1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto pracy)
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
Najistotniejszym z tych świąt jest przypadająca w tym roku 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 1791 r., po I rozbiorze Rzeczpospolitej, ale przed całkowitym zniknięciem Polski z mapy Europy, osoby takie, jak m.in. król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki i Stanisław Małachowski uczestniczyły w próbach ratowania naszego państwa, znosząc szkodliwe prawa i tworząc nowe. I choć spisanie konstytucji było wielkim osiągnięciem, to niestety stało się to zbyt późno, jednak pewien ślad tamtych wydarzeń ma odzwierciedlenie w funkcjonowaniu obecnej Polski. Dzisiejsza podstawa prawna Rzeczpospolitej Polskiej nawiązuje w pewnym stopniu do ówczesnych pomysłów, np. poprzez trójpodział władzy, który leży u podstaw demokratycznego i wolnego państwa.
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły w celu uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja aktywnie uczestniczyli w obchodach tego ważnego święta.
27 kwietnia, w czwartek, do naszej szkoły zawitało bractwo rycerskie Chorągwi Komturstwa Gniewskiego, które zaprezentowało żywe lekcje historii. Uczniowie w czterech cyklach tematycznych mogli zapoznać się m.in. z trudnymi dziejami Polski w XVIII i XIX w.
28 kwietnia, w piątek, zorganizowaliśmy uroczysty apel, podczas którego odśpiewaliśmy hymn oraz piosenki patriotyczne, a także odegraliśmy scenkę podpisania konstytucji z 1791 r.
3 maja, w środę, uczniowie należący do pocztu sztandarowego, reprezentowali naszą szkołę podczas powiatowych obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
(Mateusz Knitter)