Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną na świąteczne spotkanie, które odbędzie się 14 grudnia (czwartek) o godz. 16:30.
W programie muzyczne występy uczniów, kiermasz, słodka kawiarenka i fotobudka.
Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną na świąteczne spotkanie, które odbędzie się 14 grudnia (czwartek) o godz. 16:30.
W programie muzyczne występy uczniów, kiermasz, słodka kawiarenka i fotobudka.
Kolędowanie podczas Jarmarku Świątecznego to już prawie tradycja, dlatego i w tym roku nie mogło tam zabraknąć uczniów z naszej szkoły, którzy wprowadzili wszystkich obecnych w niezwykle radosny, świąteczny klimat Bożego Narodzenia.
“Corocznie dziesiątego dnia, dziesiątego miesiąca odbywa się na górze Olimp w pałacu Zeusa uroczysta uczta, na którą są zaproszeni wszyscy bogowie, herosi oraz wszystkie nimfy i boginie. Datę uczty ustanowił Zeus - król bogów greckich. Jego pałac to miejsce, do którego nie dane jest wejść żadnemu śmiertelnikowi”.
Na ten moment czas się zatrzymał, aby nikt nie przeszkadzał bogom w świętowaniu. Przy suto zastawionym stole, gdzie królował nektar i ambrozja zasiedli uczniowie kl. 5e ubrani w boskie szaty z przygotowanymi atrybutam przedstawiającymi dziedziny, którymi się opiekują. Uczniowie z kl. 5a przygotowali oprócz części wizualnej (strojów, rekwizytów, scenografii) również część opisową, mianowicie przedstawili napisane przez siebie charakterystyki wybranych bogów greckich.
Projekt pt. “Ja i ekipa z Olimpu – uczta bogów” był podsumowaniem omawianych mitów na lekcjach języka polskiego.
Patrycja Rudnik – Peplińska
Na kolejnym spotkaniu kółka kulinarnego uczestnicy testowali przepis na pyszne i puszyste rogale śniadaniowe dla każdego łasucha. Okazało się, że wałkowanie i zawijanie wcale nie jest takie trudne, bo udało nam się zrobić łącznie aż 120 sztuk. Zachęcamy do domowych wypieków!
(Rafał Lew-Kiedrowski)
Dnia 6 grudnia uczniowie klasy 1c i 1e wybrali się na wycieczkę do Manufaktury Rozwoju i Radości w Chojnicach. Na dzieci czekał tam Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami elfami i mnóstwem atrakcji. Dzieci miały okazję wykonać ozdobę choinkową z szyszek, posłuchać ciekawych opowieści świątecznych, napisać list do Świętego Mikołaja, a na zakończenie każdy otrzymał kiełbaskę z ogniska upieczoną przez pomocnika Świętego Mikołaja. Była to wspaniała przygoda, dzieci z uśmiechami na twarzy wróciły do szkoły.
(Natalia Lubińska)
Uczniowie klasy 1F z wizytą w Muzeum Historyczno-Etnograficznym na warsztatach plastycznych pt. "Drewniana ozdoba świąteczna z motywem szopki bożonarodzeniowej".
Choć niska temperatura nie zachęcała dziś do spacerów, nie przeszkadzało to klasom 4 a i 4 c spędzić mikołajek w prawdziwie świąteczny sposób – zacieśniając relacje, integrując się i doskonale bawiąc się w swoim towarzystwie. Wyruszyliśmy rano spod szkoły do Chojnickiego Centrum Kultury, by obejrzeć tam najnowszy film Disneya – przepiękną animację pod tytułem „Życzenie”. Film zrobił na nas ogromne wrażenie. Szczególnie podobała się nam ścieżka dźwiękowa. Niejeden uczeń, wychodząc z kina, podśpiewywał piosenkę „Życzę sobie, by lepszy był ten świat, a z nim i my”. Po filmie czekała na nas miła niespodzianka – zaskoczył nas swoją wizytą Mikołaj, który obdarował wszystkich cukierkami oraz podpytywał o poziom grzeczności (z radością informujemy, że nikogo nie zaliczono w poczet niegrzecznych 😊) Później udaliśmy się na przepyszną pizzę do Laguny. Wróciliśmy do szkoły w świetnych humorach, których nie mógł popsuć żaden mróz. Kolejne wspólne wycieczki już na nas czekają!
(Maria Guzelak-Robaszkiewicz)
21 listopada uczniowie klasy 1F wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie.
Podczas zajęć edukacyjnych pt. „Świat przyrody przygotowuje sie do zimy”, uczniowie dowiedzieli się jak zwierzęta i rośliny przygotowują się do zimy, aby przetrwać ten trudny dla nich czas. Pierwszoklasiści zdobyli wiele cennych informacji, ale także wykazali się szeroką wiedzą w zakresie zmian jakie zachodzą w przyrodzie.
Bardzo dziękujemy Pani Annie Szulta za wspaniałe spotkanie i upominki.
Klasa 2b wspaniale bawiła się wróżąc sobie przyszłość na klasowych Andrzejkach! Wróżby sprawiły dzieciom wiele radości i uśmiechu. Dzięki mamie Huberta mieliśmy okazję skosztować pysznych rogalików z ukrytą w środku wróżbą anrzejkową! Pyszne podziękowania należą się również Bartkowi, który upiekł dla nas babeczki!
Pamiętając o tym, aby traktować wróżby z „przymrużeniem oka” bawiliśmy się doskonale!
(Katarzyna Kniter)
Dnia 30 listopada 2023 roku odbyło się spotkanie z Panią Iwoną Niedbalską, lekarzem pediatrą oraz psychoterapeutką. Tematem spotkania było wsparcie rodziny jako istotnego źródła czynników chroniących dla naszych uczniów.
Podczas inspirującej prelekcji Pani Niedbalska dzieliła się cennymi spostrzeżeniami oraz swoim doświadczeniem na temat wpływu rodziny na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak budować silne więzi rodzinne oraz jakie praktyki wspierają rozwój młodych ludzi.
Spotkanie to stanowiło ważny krok w kierunku zrozumienia roli rodziny jako bezpiecznego i stabilnego środowiska dla naszych uczniów. Dziękujemy Pani Iwonie Niedbalskiej za inspirującą prezentację oraz wszystkim uczestnikom za udział.
Zespół ds. Wychowania i Profilaktyk
Klasy 5 realizowały z geografii projekt polegajacy na wykonaniu pagórka w barwach hipsometrycznych. Najczęściej wykorzystywano jako materiał masę solną. Były również pagórki z plasteliny. Największą furorę zrobiły jednak pagórki z galaretki, biszkoptu, bezy, polane kolorowymi polewami, które po dokonaniu oceny zostały przez uczniów i nauczyciela skonsumowane. Mniam. Mniam. I tak oto w krajobrazie Polski od 30 listopada mamy o trzy wzniesienia mniej. Dzień ten przejdzie więc do historii polskiej geografii.
(Jacek Mroczkowski)
Jeśli przyjdzie ktoś do Was i powie „Bonjour, jestem głodny” ugość go szybką lecz smaczną przekąską. Polecamy przepyszne ciastka francuskie. Na słodko, na słono, z warzywem sezonowym, salami, nutellą, serem lub czym masz akurat w lodówce albo… pod ręką ;) Najlepiej zawsze mieć w kuchni już gotowe ciasto francuskie - wtedy tylko wykładasz je na stół, dobierasz ulubione składniki i prędko pieczesz. Ameryki nie odkryliśmy, ale nasza skromna recenzja jest taka, że to jest po prostu znakomite!!! 😋😋😋
(Ewa Czajkowska)
Uczniowie klasy sportowej 6 e w październiku oraz listopadzie rywalizowali w igrzyskach dzieci w unihokeju chłopców. Zawody na szczeblu miejskim były dość wyrównane, jednak przebiegły korzystnie dla uczniów naszej szkoły, co dało awans na szczebel powiatowy. Kolejny etap okazał się być niezwykle łatwy, ponieważ tylko drużyna z naszej szkoły zgłosiła się do rozgrywek, co spowodowało awans na półfinały wojewódzkie, które odbywały się w Starej Kiszewie. Ostatni etap rozgrywek był niezwykle emocjonujący dla naszego zespołu, ponieważ w każdym meczu o wyniku decydowały ostatnie minuty. Finalnie chłopcy zdobyli trzecie miejsce a sukces ten motywuje ich do dalszej rywalizacji w kolejnych zawodach sportowych.
Drużyna występowała w składzie : Aleksander Nartowski, Kornel Begier, Bartek Liss, Borys Czecholiński, Filip Januszewski-Kobus, Karol Borzyszkowski, Marcel Zakrzewski oraz uczeń klasy 6a Krzysztof Wardyn.
(Łukasz Łysak)
Poniżej kilka zdjęć z zawodów:
W ostatni piątek uczniowie klasy VI b odwiedzili Muzeum Historyczno- Etnograficzne, gdzie brali udział w warsztatach malowanie na płótnie. Po przyjemnej pracy był również czas na zwiedzenie muzeum, gdzie uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek związanych z naszym regionem.
(Katarzyna Knitter)
18.11 odbyło się w Chmielnie XXII KASZËBSCZÉ DIKTANDO. 184 uczestników rywalizowało w 6 kategoriach o tytuł Mistrza Ortografii. Znakiem rozpoznawczym tego wydarzenia jest pióro z kałamarzem. Ten symbol trafił w ręce delegacji chojnickiego ZKP, ponieważ XXIII Dyktando Kaszubskie odbędzie się w naszej szkole. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w dyktandzie "Królewiónka w Pałacu" 16.11.24. Może to właśnie Ty zostaniesz Mistrzem Kaszubskiej Ortografii?
(Katarzyna Knitter)
Z radością informujemy,że nasi uczniowie uczęszczający na kółko muzyczno-wokalne dla klas 1-3 zdobyli I miejsce w konkursie XXIII Spotkanie z pieśnią i piosenką patriotyczną "Cześć polskiej ziemi", a grupa starsza z klas 4-6 zdobyła wyróżnienie. Otrzymaliśmy puchary, dyplomy śpiewnik piosenek patriotycznych. Konkurencja była bardzo duża, bowiem we wszystkich kategoriach wiekowych wystąpiło blisko 50 podmiotów muzycznych. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach wraz z Chojnickim Centrum Kultury, gdzie konkurs się odbywał. Gratulujemy naszym rozśpiewanym młodym artystom.
(Magdalena Kosobucka)
Pierwsze kółko kulinarne za nami. Na dobry początek upiekliśmy złociste chałki z górą słodkiej kruszonki. Nie musimy chyba zapewniać jak były pyszne! Efekty widać na zdjęciach, a my się dopiero rozkręcamy!
11 listopada 1918 r. uznaje się za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku minęło 105 lat od powrotu naszej Ojczyzny na mapy Europy.Z okazji tego ważnego wydarzenia zorganizowaliśmy apel, podczas którego uczniowie mogli usłyszeć wiersze i piosenki nawiązujące do naszej pięknej, ale niejednokrotnie smutnej historii. W symboliczny sposób przedstawione zostały upadek i odrodzenie Polski.Po apelach, o godzinie 11:11, społeczność szkolna zaśpiewała hymn „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.Całość szkolnych przedsięwzięć urozmaiciło przebranie uczniów i nauczycieli w barwy narodowe. Nasza szkoła była biało-czerwona.
Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości zakończyliśmy udziałem w uroczystościach zorganizowanych przez władze powiatowe Chojnic.
(Mateusz Knitter)
10 listopada w CHCK odbył się kaszubski Eko-Art. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali wiersze w języku kaszubskim i zostali wyróżnieni. W kategorii I-III Katarzyna Koczerzynska, Adam Kaszubowski i Rozalia Kiedrowicz otrzymali wyróżnienia. W kategorii IV-VI Wiktoria Ceranek otrzymała wyróżnienie, a Alicja Sawicka zajęła I miejsce. Gratulujemy udanych występów.
(ks. Sławomir Serkowski)
Dnia 6 listopada br. odbył się etap powiatowy Konkursu Recytatorskiego ,, Eko-Art’’ dla uczniów klas I-VI w Chojnickim Domu Kultury. Konkurs organizowany jest w ramach Dni Kultury Kaszubsko – Pomorskiej. Myśla przewodnią kolejnej edycji konkursu jest przyroda i dbałość o jej nieskazitelne piękno.
Wszyscy mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawych interpretacji wierszy autorów znanych, jak i tych mniej popularnych. Cieszy fakt, że mamy tylu miłośników poezji!
Nasi uczniowie w kat. kl. IV-VI godnie zaprezentowali naszą szkołę i zdobyli wyróżnienia:
1. Wyróżnienie I kategorii – Tymon Rogala z kl.6b
2. Wyróżnienie II kategorii- Marta Garbacka i Klara Zientkowska z kl.6d.
W kategorii klas I-III naszą szkołę reprezentowali i zdobyli następujące nagrody:
- Norbert Żmienko kl. 3 c – III msc (op. Magdalena Ubowska)
- Helena Sułkowska kl. 3 a – wyróżnienie I stopnia (op. Bożena Szmaglińska)
- Zuzanna Theis kl. 2 b - wyróżnienie II stopnia (op. Katarzyna Kniter)
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy !
(Marietta Klinger i Katarzyna Kiniter)
Powered by aSc EduPage