3 GRUDNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.
W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.
„POMOCNE DŁONIE SĄ PIĘKNE”
Grudzień to wyjątkowy miesiąc – w tym miesiącu pochylamy się nad tematyką dotyczącą praw dziecka. Ale zanim o prawach znaleźliśmy chwilę na godzinie wychowawczej i porozmawialiśmy na temat niepełnosprawności, chorób przewlekłych rówieśników. Szacunek, zrozumienie, empatia – miały stać się przewodnią myślą spotkania/rozmowy na ten ważny społecznie temat.
Uczniowie klas 1-3 obejrzeli krótki film - „Duże sprawy w małych głowach” poruszający problem niepełnosprawności intelektualnej. Zwrócili również uwagę, że oprócz niepełnosprawności intelektualnej, możemy spotkać się z niepełnosprawnością ruchową, osobami niewidomymi, niesłyszącymi czy tez borykającymi się z różnymi chorobami przewlekłymi – jak np. cukrzyca. Mogli zajrzeć także do książki dostępnej w naszej szkolnej bibliotece „ABC Empatii – bo wszyscy jesteśmy tacy sami” – w której zawarto wiele przykładów dzieci mierzących się z różnymi niepełnosprawnościami i informacji o tym, jak sobie radzą na co dzień.
Uczniowie klasa 4-8 – obejrzeli wzruszający film dokumentalny „Zobacz we mnie człowieka” –poruszający problem niepełnosprawności ruchowej
Uczniowie zastanawiali się jak mogą pomóc i jacy mogą być dla osób z niepełnosprawnościami i wypisali swoje pomysły na dłoniach z papieru i przykleili je do drzewka „Pomocne dłonie są piękne” , które znajduje się na parterze szkoły.
Takie społeczne akcje są niesamowicie ważne, ponieważ pokazują naszym uczniom, że mimo różnic, każdy z nas przed wszystkim jest człowiekiem i każdemu z nas zależy na szacunku, empatii i równości.